Faelgázosító kazánok működése

A fagázok égéshőjét is felhasználva tökéletesebb égés érhető el, így ugyanahhoz az eredményhez kevesebb fára van szükségünk.

A faelgázosító kazán gyakorlatilag egy dupla tűztérrel rendelkező kazán. A felső tűztérben (tüzelőanyagtér) a fa elégetése, elgázosítása, az alsó tűztérben (égéstér) pedig a keletkezett gázok utóégetése történik meg.

Tájékozódjon a termékekről, ha kérdése adódik szívesen állunk rendelkezésére!

 


Faelgázosítás

Az égés folyamata: a fa elégésekor erőteljes füst keletkezik, ami hidrogént, széndioxidot, szénmonoxidot, szénhidrogéneket is tartalmaz. Ezek a gázok hagyományos fatüzelés esetén a füsttel együtt elillannak a kéményen keresztül. Amennyiben ehhez a gázhoz szabályozott módon levegőt adagolunk, akkor az ebben a gázban található nagy mennyiségű szénmonoxid magas hőmérsékleten ég el, így a fából kinyert energia lényegesen jobban hasznosul. Az égés után a magas (1200-1500°C) hőmérsékletnek köszönhetően nagyon kevés hamu, salak keletkezik.

 

 

Működés

A faelgázosító kazánban az égési folyamat a megszokottól eltérően fentről lefelé történik. A felső részbe kell adagolni a fahasábokat, az alsó rész hevítő és gáz visszavezető szerepet tölt be. A felső térbe az égéshez elégtelen levegőt juttatnak, így füstgáz keletkezik, amely jól éghető gázokat tartalmaz. Amikor megfelelő intenzitással égnek a hasábok a felső térben, megindul a ventilláció. Egy ventilátor egy kerámia szűkítőn keresztül szívja el a felső térből a gázt az alsó térbe, miközben a szűkítőn található furatokon keresztül friss ún. szekunder levegő táplálja az égést. A szekunder levegő hatására szúróláng tör be az alsó térbe, aminek olyan magas a hőmérséklete (1200°-1500°C), hogy fém felületre nem lehet rávezetni, ezért kerámiát használnak. Az itt kialakuló hő segíti a fa elgázosodását valamint ezt a forró gázt vezetjük rá a kazán oldalán, hátulján és tetején lévő hőcserélőkre.

 

 

Tüzelőanyag

A faelgázosító kazánok bármilyen száraz fával fűthetők. A faelgázosító kazánok hatékonyságát és az égés hosszát nagymértékben befolyásolhatja a tüzelőanyag mérete valamint nedvességtartalma. A tüzelőanyag méretétől és felületétől függ a felszabadított gáz mennyisége. Minél nagyobb a tüzelőanyag felülete, annál nagyobb gázmennyiség tud felszabadulni. A keményfa gázosodik el leglassabban; így ezzel lehet a leghosszabb időtartamú égést elérni, a puhafa égési ideje jóval rövidebb. Általánosságban a faelgázosító kazánokban minden fajta faanyag elégethető, azonban az ideális, ha a nedvességtartalom nem haladja meg a 15-20 százalékot.

Gazdaságosság

A szabályozott égésnek köszönhetően a faelgázosító kazán méretétől, az adagolható fa mennyiségétől függően az égés akár 4-5 óráig is eltarthat folyamatos hőtermelés, szemben a hagyományos kazánokkal, ahol az égési idő kb. 1-2 óra egy töltettel.

A viszonylag rövid idő alatt nagy teljesítményt leadó égési folyamat során keletkező nagy mennyiségű forró víz eltárolásához a faelgázosító kazánhoz egy jól méretezett tárolótartály (puffertartály, puffertároló) beépítése szükséges, hogy a meleg vizet eltárolja a későbbi felhasználás idejére.
Fontos tudni, hogy a kazán visszatérő hőmérsékletét minimum 60°C hőmérsékleten kell tartani, ezzel elkerülhető a kazántest kátrányosodása. Ez a feltétel minden szilárd tüzelésű kazán, kandalló használatánál érvényes. Erre a célra tökéletes megoldás a Laddomat töltő egység.

 

Megtérülés

A faelgázosító kazán beruházási költsége magasabb, mint a hagyományos kazáné, ami azonban a kevesebb tüzelőanyag felhasználásnak köszönhetően rövid idő alatt megtérül. Jelenleg ez a legolcsóbb ár/érték arányú fűtési megoldás, földgázhoz képest 50% a megtakarítás érhető el.
Jelenleg a fa a legolcsóbb fűtőanyag, ezért egy faelgázosító kazán megtérülési ideje rövidebb, mint például egy pellet tüzelésű kazáné, vagy egy napkollektoros rendszeré. A száraz keményfa fűtőértéke 3,5-4 kWh/kg, azaz 1 m3 földgáz kiváltására körülbelül 3 kg fa szükséges. A megtakarítás minden egyes elhasznált m3 földgáz esetében körülbelül 30-40 Ft. Amennyiben egy évben 3000 m3 földgázt váltanak ki egy faelgázosító kazánnal akkor a megtakarítás 120 000,- Ft/év. Ezek a számok azt mutatják, hogy egy ilyen beruházás kb. 3-5 év alatt megtérül. Amennyiben a beruházáshoz állami támogatást is sikerül igényelni akkor a beruházás két fűtési idény alatt megtérül. A megtérülés idejét nagyban befolyásolja, hogy milyen fűtési rendszert építünk ki, és milyen minőségű tüzifát használunk.

Előnyök

  • A faelgázosító kazán használatával a maximális hőenergia kinyerhető a fából, éppen ezért kevesebb fára van szükség, csökkenthető a fűtési kiadás összege.
  • Ezen túlmenően a faelgázosító kazán nem igényel gyakori feltöltést, és nagyméretű fahasábok is betehetőek hasogatás nélkül.
  • A faelgázosító kazán működése során az égési folyamat minden fázisának optimális feltételt biztosít, ezáltal érhető el 85% feletti hatásfok
  • A tökéletes égésnek köszönhetően lényegesen kevesebb hamu képződik és a káros anyag kibocsátás is jelentősen csökken.
  • A faelgázosító kazán beépíthető bármilyen fűtési rendszerbe

 
 
ATMOS faelgázosító
Atmos faelgázosító kazán
 
 
ATTACK DP elgázosító

 

Attack faelgázosító kazán
 


Copyright © 2024 Laddomat-Magyarország. Minden jog fenntartva. Támogatja a Joomla! Készítette a Skindrome studio